Wedding Panda

View Original

Esküvői Szertartás? Minden Amit Kötelező Tudnod!

Gratulálunk az eljegyzésetekhez!

Az esküvői szertartás az egyik legfontosabb és legemlékezetesebb része a Nagy Napotoknak. Megszervezése izgalmas és örömteli, de egyben sok részletre kell figyelni, hogy valóban emlékezetes legyen. Az esküvői szertartás menetének megtervezése az egyik legfontosabb lépés, amely magában foglalja a polgári és a templomi szertartás lépéseinek átgondolását és megszervezését. Ebben a bejegyzésben részletesen áttekintjük mindkét szertartás folyamatát, és tippeket adunk arra, mire kell figyelni, hogy minden gördülékenyen menjen.

Polgári szertartás lépései

A polgári szertartás az esküvő hivatalos, jogi része, amelyet az anyakönyvvezető vezet le. Íme a polgári szertartás lépései:

  1. Érkezés és fogadás

    A násznép és a pár megérkeznek a szertartás helyszínére. Az anyakönyvvezetők akár napi 8-10 házasságot is kötnek a nyári időszakban, ezért fontos pontosan megadni a kezdési időpontot és azt be is tartani.

  2. Ünnepélyes bevonulás

    A szertartás a menyasszony és a vőlegény bevonulásával kezdődik. Ez különösen gyönyörű pillanat. Először a vőlegény vonul be édesanyja kíséretében, majd a gyűrűhordó, aztán a koszorúslányok és végül a menyasszony az édesapjával. De ez személyes preferenciáktól függően változhat, pl: ha hosszú a fátyol, akkor a koszorúslányok érkezhetnek a menyasszonnyal is, vagy a vőlegény előtt jöhetnek a vicces koszorúsfiúk (beerboyok). A zenei aláfestés kiválasztása is lényeges, mivel ez meghatározza az esemény hangulatát. Általában a tanúk nem vonulnak, ők a helyükön várják az Ifjú Párt.

  3. Köszöntők és bevezető beszéd

    Az anyakönyvvezető köszönti a megjelenteket és bevezető beszédet tart, amelyben röviden bemutatja a pár történetét és az esküvő jelentőségét.

  4. Házassági nyilatkozatok

    Az anyakönyvvezető ekkor jelenti ki, hogy nincs akadálya a házasságnak, valamint felteszi a kérdéseket, amikre határozott igennel kell válaszolni. Ez a rész kulcsfontosságú, mivel itt hangzik el a hivatalos "igen". Nagyon fontos, hogy ezt nem lehet elviccelni.

  5. Fogadalomtétel

    Ez nem kötelező eleme a polgári esküvőnek, de a legtöbb pár szívesen él a lehetőséggel, hogy a saját maguk által megírt fogadalmat mondjanak egymásnak. A fogadalmak általában előre megírtak és nagyon személyesek. Érdemes nem többet írni egy A4-es oldalnál, egy 2-3 perces beszéd a tökéletes.

  6. Gyűrűhúzás

    A gyűrűk cseréje szimbolizálja az örök összetartozást. Ez a pillanat különösen megható, ezért érdemes előre gyakorolni, hogy zökkenőmentesen menjen. Kérjük ki a fotós vagy ceremóniamester tanácsát, hogyan fogjuk a gyűrűt, hogy a fényképeken jól látszódjon.

  7. Anyakönyv aláírása

    Ez az első alkalom, hogy a házasságkötés utáni neveteket használjátok papírra vetve. Érdemes gyakorolni, hogy ebben az emelkedett pillanatban, nehogy elhibázd. Az aláírást követően a tanúk is hitelesítik az eseményt a saját aláírásukkal, legvégül pedig az anyakönyvvezető.

  8. Ifjú pár köszöntése

    Az anyakönyvvezető hivatalosan köszönt benneteket, most már, mint férjet és feleséget, kezet fog veletek, és gratulál.

  9. Szülők köszöntése

    Az anyakönyvvezető köszönti a szülőket, pár személyes gondolatot megfogalmaz. Ha szeretnétek, ti is élhettek azzal a lehetőséggel, hogy ezen a ponton ti magatok szóljatok szüleitekhez, illetve átadjátok a szülőköszöntő ajándékokat szüleiteknek és akár a nagyszüleiteknek is.

  10. Hivatalos gratuláció

    Az anyakönyvvezető átadja a hivatalos házassági anyakönyvi kivonatot nektek.

  11. Pezsgőzés és kivonulás

    Az egybekelt pár, a vendégek és az anyakönyvvezető együtt pezsgőznek, koccintanak. Majd az ifjú pár választott zenére a násznéppel együtt kivonul a házasságkötő teremből, vagy a házasságkötés helyszínéről.

Hogyan tedd egyedivé a polgári ceremóniát?

Homokceremónia

A homoköntés során a pár két átlátszó üvegcséből egy közös harmadikba önti a különböző színű homokot, jelképezve életútjaik egybeolvadását.

Gyertyagyújtás

A pár mindkét tagja fog egy-egy égő gyertyát, majd közösen meggyújtanak egy harmadikat, mint közös életük jelképét. Ezt a gyertyát később a lakás díszítőelemeként is előszeretettel használják a házaspárok.

Lakatceremónia

A lakat ceremónia mély, szimbolikus jelentéssel bír. A pár egy-egy lakatot helyez el egy a nevükkel díszített fatáblán, majd a kulcsokat a tanúknak adják, akik vagy megőrzik azokat, vagy eldobják őket. Személyesebb lesz, ha a lakatokra gravírozás is kerül.

Egyéb személyes ceremóniák

Létezik még a faültetés, a fröccs, lufi, fűszer, és egyéb izgalmas ceremónia is, amelyeket beépíthettek a polgári szertartásba.

Polgári szertartás előzetes teendői

  • Házasságkötési szándék bejelentése

    A házasságkötés előtt minimum egy hónappal, de maximum 365 nappal be kell jelenteni a házasságkötési szándékot. Ezt bármelyik anyakönyvi hivatalban megtehetitek az ország bármely pontján, lakhelytől függetlenül.

  • Szükséges iratok

    Az alábbi iratokat mindenképp vigyétek magatokkal a polgári esküvő bejelentéshez:

  • Érvényes személyi igazolvány

  • Lakcímkártya

  • Születési anyakönyvi kivonat

  • Ha egyikőtök már volt házas, akkor az előző házasságot felbontó dokumentumok

  • Özvegy esetén az elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata

  • Tanúk személyi igazolványának és lakcímkártyájának másolata

    Nyilatkozattételek

    Nyilatkoznotok kell névváltoztatásokról és a születendő gyermekek vezetéknevével kapcsolatban. Ezenkívül az anyagiak és az esetleges plusz szolgáltatások kérdései is szóba kerülnek majd.

  • Az anyakönyvvezető személye

    Az anyakönyvvezetőt az adott anyakönyvi hivatal rendeli ki. Amennyiben szertartásvezetővel szeretnétek esküdni, először hivatali időben két tanúval kell megkötni a törvényes házasságot, csak ezek után tudjátok a szertartásvezető szolgáltatásait igénybe venni.

Polgári esküvő ára

Magyarországon nincs egységesen meghatározva a polgári esküvő ára. Az anyakönyvvezető hivatali időn kívüli jelenléte, valamint a kihelyezett helyszínek díja településtől függően változhat.

Templomi szertartás lépései

A templomi szertartás vallási szempontból teszi teljessé az esküvőt. Ez a ceremónia vallási hagyományok és előírások szerint zajlik, amelyeket a pár és a lelkipásztor előzetesen megbeszélnek. Íme az ökomenikus templomi szertartás főbb lépései:

  1. Bevonulás

    A menyasszony és kísérete bevonul a templomba, gyakran zenei kísérettel. Ez a pillanat különösen szimbolikus, hiszen a menyasszony az oltár felé halad, ahol a vőlegény várja.

  2. Köszöntés és imádság

    A lelkipásztor köszönti a megjelenteket és megnyitó imát mond, amelyben Isten áldását kéri az ifjú párra és az eseményre.

  3. Szentírási részek felolvasása

    A szertartás részeként különböző bibliai részleteket olvasnak fel, amelyek az esküvő jelentőségére és a házasság szentségére reflektálnak.

  4. Házassági fogadalom és gyűrűhúzás

    A pár a templomi szertartás során is elmondja házassági fogadalmát és kicseréli a gyűrűket. Ez a pillanat különösen meghitt és vallási szempontból is szimbolikus.

  5. Együtt imádkozás és áldás

    A lelkipásztor vezeti a közös imát, amelyben a közösség együtt kéri Isten áldását az újonnan házasodott párra. Az áldás kérése és a záróima a szertartás lezárásaként szolgál.

  6. Kivonulás

    A szertartás befejezése után a lelkipásztor a padsorok között kivezeti az ifjú párt, ezzel szimbolizálva, hogy a közös életútjukra engedi őket.

Mire figyeljünk az esküvői szertartás megszervezésekor?

  • Időzítés: Fontos, hogy mindkét szertartás időpontját és menetét előre gondosan megtervezzétek.

  • Dokumentáció: Minden szükséges iratot készítsetek elő időben, ellenőrizzétek, hogy mikor járnak le azok.

  • Személyes elemek: Gondoljátok át, hogyan tehetitek személyessé mind a polgári, mind a templomi szertartást.

  • Kommunikáció: Folyamatosan tartsátok a kapcsolatot az anyakönyvvezetővel és a lelkipásztorral, hogy minden részletet előre egyeztethessetek.

  • Próbák: Érdemes próbát tartani mindkét szertartás előtt, hogy minden gördülékenyen menjen a nagy napon.

Végül, ne feledjétek, hogy ez a nap rólatok szól, és a legfontosabb, hogy a saját stílusotok és egyéniségetek tükröződjön minden részletben. A Wedding Panda boldog tervezést és csodás esküvőt kíván nektek!